Typizovaná výstavba

Typizované dřevostavby představují rozmanitou škálu typů domů, které sdílejí principy zdravého bydlení a umožňují vytvořit nové komplexní urbánní celky s důrazem na kvalitu života nejen na úrovni jednotlivce ale také komunity.

rodinne-domy-rozcestnik

Rodinné domy

tinypod

TinyPOD

bytove-domy-rozcestnik

Bytové domy

zdrave-domy-rozcestnik

Zdravé domy

sauny-rozcestnik

Sauny

radir

Ostatní

01

Charakter stavby

Námi navrhované bytové a řadové domy působí směrem do ulice jako tradiční dvoupodlažní zástavba a směrem do zahrady pak nabízejí unikátní propojení interiéru s exteriérem a bezprostřední kontakt s přírodou v rámci domu. Díky výškové modularitě bytového domu je možno jej začlenit v návaznosti na okolní zástavbu v měřítku odpovídajícímu dvoupodlažní zástavbě rodinných a řadových domů jak stávající, tak nově navrhované zástavby.

Koncept zdravý dům

Jednotlivé typy domů reagují na poznatky, které byly vyselektovány v rámci výzkumu zdravého bydlení jako nejdůležitější. Koncept zdravého domu spočívá v optimálním využití přírodních zdrojů a vytvoření stavby která poskytuje kvalitní a úsporný život svým obyvatelům.

Porovnání s klasickým zděným domem

Rychlost výstavby

Typizované dřevostavby jsou zpravidla postaveny mnohem rychleji než klasické zděné domy. Dřevostavby se často skládají z prefabrikovaných panelů nebo modulů, které jsou vyrobeny mimo staveniště a poté na místě sestaveny. Tento proces výrazně zkracuje dobu výstavby ve srovnání s tradičním zděným domem, který vyžaduje delší čas na stavbu.

Flexibilita designu

Klasické domy mají větší flexibilitu v návrhu a stavebních materiálech, což umožňuje větší variabilitu v architektonickém stylu a rozložení. Naopak typizované dřevostavby často vycházejí z předem navržených šablon, což může omezovat možnosti individuálního designu, i když stále existují možnosti úprav.

Energetická účinnost

Dřevostavby mají často lepší izolační vlastnosti, což zvyšuje energetickou účinnost domu. Dřevo má přirozené izolační vlastnosti a moderní typizované dřevostavby jsou navrženy tak, aby minimalizovaly tepelné ztráty, což může vést k nižším nákladům na vytápění a chlazení v porovnání s klasickými zděnými domy.

Náklady na výstavbu

Typizované dřevostavby bývají často levnější než klasické domy díky standardizaci procesů a materiálů a menší potřebě těžkých stavebních prací. Prefabrikace a rychlejší výstavba mohou také snížit celkové náklady na pracovní sílu a stavební dozor.

Ekologický dopad

Dřevostavby jsou obecně považovány za ekologičtější variantu stavby, protože dřevo je obnovitelný a udržitelný stavební materiál, pokud je získáváno z odpovědně spravovaných lesů. Na druhé straně klasické domy často používají beton a cihly, které mají vyšší uhlíkovou stopu kvůli výrobním procesům a těžbě surovin.

Materiálové řešení

Hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné stěnové s stropní panely, které budou navrženy jako modulární systém umožňující jednoduchou a replikovatelnou výstavbu. Dřevo by mělo být hlavním konstrukčním prvkem napříč všemi typy domů z hlediska své ekologické vhodnosti a minimální uhlíkové stopě, která vyplynula z našeho výzkumu.

Okna jsou navržena jako dřevěná systémová a přes takto řešené fasády je navržena jednotící konstrukce svislých dřevěných lamel, která celému objektu dává jednotný charakter.

ulice_night_svetly

Urbanistický koncept

Nově navržené celky by se měli začleňovat do okolní přírody a vytvářet pocit bydlení v parku. Jednotlivé hmoty by tak namísto klasického ortogonálního rozparcelování pozemku utilitárního charakteru měly vytvářet spíše organickou strukturu obklopenou zelení. Navržené celky by měli obsahovat prostory pro zmiňované komunitní funkce které vyplynou z následné urbanistické studie.

Dále je také potřeba v rámci dané lokality vyřešit dopravu která by v principu měla umožňovat pěší návaznost na hromadnou dopravu, vytvářet dobré prostředí pro cyklisty a poskytnout rozumné a adekvátní množství pro sdílené parkování.

chk_zdravedomy_cam01_01